APZ webSzanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w dniu 16 lipca 2024 r., Czytelnia Archiwum Państwowego w Zamościu będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

APZ webSzanowni Państwo,

Z radością informujemy, że zasoby z Archiwum Państwowego w Zamościu zostały wykorzystane w filmie "Doktor Zygmunt Klukowski. Anatomia wolności". To wyjątkowa produkcja, która przedstawia życie i działalność wybitnego regionalisty ze Szczebrzeszyna. Jesteśmy dumni, że mogliśmy wspomóc ten projekt. Zachęcamy do obejrzenia filmu i poznania fascynującej historii Zygmunta Klukowskiego.

Link do filmu

APZ webSzanowni Państwo, zapraszamy na dni Lubyczy Królewskiej w których Archiwum jest partnerem.

APZ webSzanowni Państwo,

W dniach 5-7 lipca 2024 r. w Zamościu odbędzie się XVII edycja Alei Sław. Partnerem wydarzenia jest Archiwum Państwowe w Zamościu. Tegoroczna edycja skupi się na Krzesimirze Dębskim, wybitnym kompozytorze, dyrygencie i skrzypku. Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, wykonanej przez rzeźbiarza Bartłomieja Sęczawę, odbędzie się 5 lipca. W programie wydarzenia znajdą się koncerty, wystawy, spotkania autorskie, warsztaty taneczno-muzyczne oraz plener malarski.

APZ webSzanowni Państwo,

26 czerwca 2024 r. w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów 5. edycji Listy Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata”. To prestiżowe wydarzenie, objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, uhonorowało instytucje opiekujące się cennymi obiektami dziedzictwa.
Z dumą informujemy, że wśród laureatów znalazło się Archiwum Państwowe w Zamościu, które otrzymało certyfikat za przechowywany Akt lokacyjny miasta Zamościa, wystawiony przez Jana Zamoyskiego w 1580 roku. To niezwykłe wyróżnienie podkreśla znaczenie naszej pracy nad zachowaniem i promowaniem polskiego dziedzictwa historycznego.
Podczas ceremonii, doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz odczytał list od Prezydenta Andrzeja Dudy, który przypomniał o trudnych doświadczeniach w historii Polski i konieczności troskliwej opieki nad zachowanymi skarbami dziedzictwa narodowego.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, dr Paweł Pietrzyk, zwrócił uwagę na znaczenie Listy Krajowej UNESCO jako narzędzia podkreślającego wagę dziedzictwa dokumentacyjnego i potrzebę jego ochrony. Zaznaczył, że mimo historycznych strat, Polska wciąż może poszczycić się bogatym dziedzictwem dokumentacyjnym.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Wróblewska, wyraziła wdzięczność wobec wszystkich, którzy przyczynili się do zachowania nośników pamięci, umożliwiając przekazanie ich przyszłym pokoleniom.

APZ webSzanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w dniu 21 czerwca 2024 r., Czytelnia Archiwum Państwowego w Zamościu będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.