W środowe przedpołudnie, dzięki zaangażowaniu Pracowników Wydziału Kultury i Sportu oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Zamość, Fotoplastikon został przetransportowany z Rynku Solnego na Rynek Wodny, gdzie będą się odbywały imprezy kulturalne o tematyce historycznej, których znakomitym uzupełnienie stanowi Fotoplastikon. Podczas eventu odbywającego się w godzinach 14:00 – 15:30 przyszło wielu Zamościan i turystów. W tym czasie zdjęcia w Fotoplastikonie przejrzało ok. 300 osób. Dzieci, młodzież oraz dorośli mogli wziąć udział w grze planszowej Budujemy Niepodległą i otrzymać atrakcyjne nagrody. Fotoplastikon będzie eksponowany na Rynku Wodnym do dnia 5 września b.r., skąd pojedzie do Krakowa i Koszalina.

Dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu składa serdeczne podziękowania dla:

- Pani Małgorzaty Bzówki, Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość za spontaniczne podejście do zmiany lokalizacji Fotoplastikonu oraz sprawną organizację transportu;

- Pana Piotra Zająca, Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Zamość i Pana Krzysztofa Huka, pracownika tego Wydziału, za zapewnienie zasilenia Fotoplastikonu w energię elektryczną oraz zabezpieczenie przyłącza energetycznego.

Wszystkie prezentowane na stronie fotografie z eventu wykonał Pan Mirosław Chmiel.