APZ web

 20 lat temu, 1 maja 2004 roku, dokładnie o północy, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej! Posiadasz dokumenty i zdjęcia związane z okresem integracji naszego kraju z UE? Chcesz podzielić się swoimi wspomnieniami z tego ważnego momentu w dziejach Polski? Włącz się w akcję Archiwum Zjednoczonej Europy – #ArchiwumPLUE!

 

W Archiwach Państwowych przechowujemy różne świadectwa dołączenia Polski do Zjednoczonej Europy. Przede wszystkim są to dokumenty urzędowe, ulotki i plakaty zachęcające do udziału w referendum akcesyjnym, plakaty wyborcze do Parlamentu Europejskiego, artykuły, wycinki prasowe i dokumenty związane z konferencjami, debatami, dyskusjami na temat obecności Polski w UE.


Uzupełnij nasze zbiory swoimi materiałami i stwórz razem z nami Archiwum Zjednoczonej Europy!

Przekaż nam swoje relacje i materiały, które stanowić będą bezcenne źródła historyczne dla kolejnych pokoleń. Zostań świadkiem historii i podziel się wspomnieniami oraz pamiątkami. Sięgnij po: zdjęcia, albumy, listy, pocztówki, rysunki, plakaty, zapiski, notatki, pamiętniki, dzienniki, ulotki, wycinki prasowe, gazetki okolicznościowe, memy, nagrania audio, wideo i inne.
Uczestnikiem akcji może zostać każdy – osoby prywatne, stowarzyszenia, fundacje, instytucje, organizacje, wspólnoty społeczne.
Przekazane materiały zostaną udostępnione w serwisie Szukaj w Archiwach, gdzie każdy będzie mógł je przeglądać w formie online.


Jak przekazać swój materiał?

Odwiedź nas! W akcji biorą udział 32 Archiwa Państwowe i ich oddziały w całej Polsce. Materiały można przekazywać także drogą elektroniczną. Skontaktuj się w tej sprawie z Archiwum Państwowym znajdującym się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.


Przejdź do mapy Archiwów Państwowych.


W trakcie wizyty zostaniesz poproszony przez pracownika Archiwum Państwowego o podpisanie umowy darowizny. W umowie potwierdzasz przekazanie materiałów oraz swoje prawo do dysponowania nimi.
Jeśli chciałbyś zachować dla siebie kopie przekazywanej dokumentacji, poinformuj o tym pracownika archiwum. Archiwum przygotuje dla Ciebie kopie przejmowanych materiałów w formie cyfrowej.
Zapraszamy do udziału w akcji