Jan Makara przedstawił rys historyczny dziewiętnastowiecznej Szkoły im. Zamoyskich w Szczebrzeszynie, będącej kontynuatorką tradycji Akademii Zamojskiej. Autor zebrał biogramy pedagogów placówki z lat 1811–1852. Janusz Panasiewicz w oparciu o źródłowe materiały kartograficzne i dokumenty podjął się analizy toponimów podhrubieszowskich wsi: Brodzicy i Czerniczyna. W drugim artykule przedstawił krótko problem skażenia promieniotwórczego w obrębie infrastruktury technicznej znanego zamościanom osiedla PR–5. Agnieszka Szykuła-Żygawska omówiła słabo dotąd poznane fakty dotyczące remontów i konserwacji zamojskiej kolegiaty w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Krzysztof Radziejewski opisał życiorys pochodzącego ze znanej rodziny ziemiańskiej Stefana Lipczyńskiego, ułana 7 pułku ułanów lubelskich, poległego na Litwie w walkach polsko-bolszewickich w 1919 r. Na koniec dwa artykuły Zbigniewa Stankiewicza, który nakreślił, jak postrzegano zabytki Zamościa przed wybuchem powstania listopadowego oraz przypomniał próbę postawienia w Biłgoraju pomnika upamiętniającego powstanie styczniowe.

Jeszcze w 2018 roku Profesor Bonawentura Maciej Pawlicki, współpracownik i recenzent „Archiwariusza Zamojskiego”, na pierwszych stronach czasopisma wspominał zmarłego Profesora Jerzego Kowalczyka (1930–2018). W roku 2019 „Archiwariusz” otwiera wspomnienie o zmarłym Profesorze Pawlickim (1933–2019) autorstwa Profesora Wojciecha Przegona.

XVII tom "Archiwariusza Zamojskiego" można zakupić w kancelarii Archiwum Państwowego w Zamościu - koszt egzemplarza 28,00 zł. Rocznik można również nabyć składając zamówienie na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (należy doliczyć koszt wysyłki 1 egzemplarza w wysokości 5,00 zł).